no avatar

OSMANBEYY

Junior Member

Apple (iOS)
7

1) I've been playing DH5 for 1 WEEK.
MY DEVICE İPHONE 6S. Suddenly, the game input screen "DH5 can not connect to the server.
I understand that my character is banned because I can play on another account when I connect from my brother's phone. BUT "OSMANBEYY" I can not play when connected.
2) NEVER USE ANY NEGATIVE IN THE GAME. I'M ALREADY IOS USER THIS IS IMPOSSIBLE.
  THE PHONE HAS BEEN PROHIBITED, I WILL DELETE THE GAME A LOT OF TIMES, I HAVE RESETED THE INTERNET, I HAVE RESET THE PHONE BUT I CANNOT ENTER DH5.
I CAN'T OPEN AND PLAY WITH ANOTHER CHARACTER.
I look forward to an urgent solution. I SEND 2 PCS TRADE. THERE WAS NO ANSWER ;
1) 18858897
2) 18854007
NICK: OSMANBEYY
MAİL : bdrdd1n@gmail.com
no avatar

Tudor FromGameloft

Community Manager

14

EMERGENCY AİD!!! I think I've been banned

Tue Sep 03, 2019 12:47 pm
Hello, OSMANBEYY!

From the message you describe, this is not a banning issue, it's a connection issue. You can try turning your device off for a few minutes, restart your connection and try again. You can also try using a different WI-Fi network.
I've also notified the team about your issue, so you should be contacted by an agent very soon.
Let me know how it works out!

Stay strong!
no avatar

OSMANBEYY

Junior Member

Apple (iOS)
7

I have tried many other wifi networks, I have switched my phone on and off repeatedly, I tried it with cellular wifi network.
I have repeatedly deleted and reinstalled the DH5.
I reset the phone.
I've tried all the methods on your forum.But not improved
I cannot connect with the "OSMANBEYY" account.
I can connect with other accounts over the same wifi network.
Strictly banned "OSMANBEYY"

PLEASE solve the problem
THANKS FOR BE INTERESTED
no avatar

OSMANBEYY

Junior Member

Apple (iOS)
7

Yetkililer,
Artık delirmek üzereyim.
En son güncellemeyi çok sağlam bir şekilde yaptım hala düzelmiyor.Oyunu silip yüklemekten fotmak atmaktan 30GB İnternetim gitti.
Acilen çözmeniz gerekiyor.
CEVAP VERİNİZ LÜTFEN.
Başvuru no, 18876143'dir
no avatar

OSMANBEYY

Junior Member

Apple (iOS)
7

18876143'no lu başvuruma verdiğiniz cevapta sorunuma hiç bir şekilde bir açıklık getiremediniz.
"OSMANBEYY" isimli 102. seviye karakterime başka telefonlarda facebook üzerinden veya gamecenter üzerinden bağlandığımda,
artık o telefonlarda da aynı hatayı alıyor ve oyuna giremiyorum.
Ben o karakterden vazgeçtim.Telefonum kilitlendi, yeni karakter açıp oynamak istiyorum ama oda olmuyor. Çünki takılı kaldı.
Ağ ayarlarını sıfırlıyorum,
safaride tarihi ve web sitesi verilerini siliyorum,
telefonu kapatıp açıyorum,
her şeyi yaptım.Fakat olmuyor.Bana acilen GERÇEK bir çözüm söylemenizi bekliyorum.
En azından yeni bir karakterle nasıl gireceğimi söyleyin. Çünkü telefonum takıldı, giriş ekranında.
Yeni başvuru no: 18887465